Plotter

Plotter

Plotter (çizici) çok yönlü bir araçtır. Bazen bir yazıcı ile karıştırılır ancak bir çizici noktalar kullanmak yerine görüntüyü oluşturmak için düz çizgiler kullanır. Çizici kağıt üzerinde çizgiler çizmek için bir genellikle mekanik bir "kol tarafından" uyarlanan bir kalem kullanır. Bilgisayar sistemine eklenmiş bir bileşen olabilir veya kendi iç bilgisayarı olabilir. Düzenler, diyagramlar, gözlük ve afiş oluşturmak için kullanılabilir.

Bir çizicide birden çok kalemi, kolayca çıktıda farklı bir renk oluşturmak amacıyla değiştirilebilir olarak kullanabilirsiniz. Plotter, yazıcıdan daha kesin olduğu için mühendislik dâhil olmak üzere birçok ticari uygulamalarda daha çok tercih edilir.

Plotter’ın birkaç türü vardır. Bunlar;

Drum plotter: Çizim sırasında kâğıt da kalem gibi hareket eder. Bu tip çizicilerde daha büyük kâğıtlara çizim yapılabilir.
Flatbed plotter: Kâğıt sabit konumdadır. Bu tip çizicilerde ise çizimler daha kesin ve hassastır.
Elektrostatik ploter: Pozitif yüklü toner ile negatif yüklü kağıdı üzerine çekerek yazar/çizer.

Plotterlar tam-boyutlu mühendislik çizimlerinde renk ve render grafiklerinin yazılabilirliği ile ilk yazıcı türü oldular. Normal yazıcılardan çok daha pahalıdırlar. Bunlar en sık CAD (bilgisayar destekli tasarım) ve CAM (bilgisayar destekli imalat) gibi CAE (bilgisayar destekli mühendislik) uygulamaları için kullanılır. HP, Roland, Epson ve Canon plotter üreten firmaların başında gelir.

Henüz yorum yok.

Yorum bırak.