Polyester Kağıdı Nedir?

Polyester Kağıdı Nedir?

Polyester kağıdı, plotter kağıdı gibi plotter makinalarında kullanılan bir kağıt türüdür. Polyester filmden yapılmış sentetik bir kağıttır. Polyester filmi küresel pazar BoPET olarak ta bilinir. Biaxially-oriented polyethylene terephthalate kelimeleri BoPet'in açılımını oluşturmaktadır. Türkçe'ye Çok Yön Odaklı Polietilen Tereftalat olarak çevirilmektedir. Ham hali petroldür. Yüksek mukavemeti ve çok yönlülüğü ile etektrik yalıtımı için de kullanılmaktadır.

Polyester film DuPont, Imperial Chemical Industries (ICI) ve Hoechst tarafından, 1950'lerin ortalarında geliştirilmiştir. 1964de ise NASA bu sentetiğin geliştirilmesinde önemli rol oynamıştır.

En çok mühendislik projeleri, harita baskıları, imar paftalarında kullanılır. Plotter kağıdından farkı yırtılmaz, suya ve diğer deforma edebilme yetisi bulunan maddelere son derece dayanıklı olmasıdır.

Polyester kağıt, katalog sayfaları, yemek kitapları, askeri kılavuzlar, haritalar, açık bildirimler, menüler ve daha fazlası dahil olmak üzere, zorlu uygulamalar için ideal bir kağıt türüdür

Atak Kağıt olarak uygun fiyatlara Polyester Kağıtları  satışı yapılmaktadır.

Özellikleri şöyledir;

Su, yağ, kimyasal maddeler, buruşma ve yırtılmaya karşı dayanıklıdır.
Görünümü kağıttan farksızdır.
İki taraflı ve mat kaplamalıdır.

Kullanım alanları

Harita Mühendisliği Büroları
İller Bankası
Tapu Kadastro Müdürlükleri
Karayolları Genel Müdürlükleri

Henüz yorum yok.

Yorum bırak.