Plotter Yazıcı Nedir?

Plotter Yazıcı Nedir?

Esasında şu anda Plotter kullanılmaktadır. Bugün plotter denilen şey aslında Inkjet yazıcılardır. Çizici anlamına gelen plotterlar daha eski bir teknolojiye sahiptir. Bununla birlikte kağıt ve matbaa sektöründe inkjet yazıcılar için bile hala plotter denmeye devam edilmektedir. Biz de bu yazımızda gerçek plotter'ın nasıl çalıştığına ve ne olduğuna dair bilgi vereceğiz.

Plotter (ya da çizici), vektör grafiklerini yazan bir bilgisayar yazıcısıdır. Üstte bahsettiğimiz gibi genellikle geniş formatlı geleneksel yazıcılarla değiştirilmiş olsalar da, bilgisayar destekli tasarım gibi uygulamalarda plotterlar yoğun bir şekilde kullanıldı. Bir çizici, çıktının basılı bir kopyasını verir. Bir kalem kullanarak kağıda resim çizer. Plotterlar, gemilerin ve makinelerin tasarımlarını, bina planlarını ve benzerlerini basmak için kullanılırdı.

Sayısal olarak kontrol edilen plotterlar, ölçüm cihazları ve analog bilgisayarlar için çıkış aygıtları olarak kullanılan önceki tam analog XY-yazıcılarından evrilmiştir.

Kalem plotterlar, bir kağıdın yüzeyine kalem veya başka bir alet kullanarak çizer. Bu, çizicilerin (plotter) diğer yazıcılarda olduğu gibi raster grafikler yerine vektör grafik yazan cihazlar olduğu anlamına gelir. Kalem çiziciler, metin dahil, karmaşık çizgi ve resim çizebilirler, ancak kalemlerin mekanik hareketi nedeniyle yavaşça yaparlar. Katı bir renk bölgesini verimli bir şekilde üretme kabiliyetine sahip değildirler, ancak bir dizi yakın düzenli çizgi çizerek bir alanı kapatabilirler.

Kalem Plotter

Ploterler, bilgisayar belleği çok pahalı olduğunda ve işlemci gücü çok sınırlı olduğunda ve diğer yazıcı türlerinde sınırlı grafik çıktı yetenekleri olduğunda çok büyük çizimler veya renkli yüksek çözünürlüklü vektör tabanlı resimlerin verimli bir şekilde üretilmesi için en hızlı yolu sunmuştu.

Kalem çiziciler eskidi ve büyük formatlı inkjet yazıcılar ve LED toner bazlı yazıcılar ile değiştirildi. Bu tür cihazlar, plotter kullanımı için orijinal olarak tasarlanmış vektör dillerini anlayabilmektedir, çünkü birçok kullanımda, raster verilere daha verimli bir alternatif sunmaktadır.

Henüz yorum yok.

Yorum bırak.