HP Plotter Ürünleri Atak Grup’ta

HP Plotter Ürünleri Atak Grup’ta

HP Plotter ürünleri HP'nin çıkardığı büyük boy yazıcılardır ve profesyonel kullanım içindir.

Tabii ilk olarak plotter nedir Hp'nin bunula alakası nedir onu anlatmamız gerekiyor. Plotter, çizici anlamına gelmektedir. İçerisindeki bilgisayar uyarlamalı "kalemi" olduğu için "çizici" denmiştir. Bu makine, mimarlık ve mühendislik projelerinin çıktısını almakta kullanılır. A0 dediğimiz büyük kağıtlara çizer.

Aslında plotter şu an firmalar tarafından üretilmemektedir. Evet doğru okudunuz çünkü bu kalemle çizim yapan bu makine artık yerini daha ileri teknoloji kullanan makinelere yani "mürekkep püskürtmeli (inkjet) yazıcılara" bırakmıştır. Ancak esnaf hala plotter demeye devam etmektedir. Tabi bu bir alışkanlık. HP Plotter derse bir esnaf mürekkep püskürtmeli büyük profesyonel yazıcıyı kastetmektedir. Ne de olsa plotter 15-20 sene önce kullanılıyordu.

HP, büyük mimari ve mühendislik projeleri basmak için Designjet serisinde son teknolojili mürekkep püskürtmeli yazıcıları pazara sunmaya başlamıştır. O günden sonra da eski plotterlar yerini yeni büyük yazıcılara bırakmıştır.

HP'nin yazıcı büyüğü makinelerinin fiyatları da gerçekten boyutları kadar büyük. En son çıkan ürünlerden birisi olan HP Designjet t795'in fiyatı 3700$ civarında Türkiye'de. Bu da 7700 Tl'ye tekâbül ediyor. Latex L26500 gibi 25bin dolarak kadar çıkan modelleri de var. HP yazıcılar kendileri için verilen ücreti tam anlamıyla karşılayan makinelerdir. Baskı hızı ve baskı kalitesi gerçekten iyidir.

Kullanımı yaygın olan HP Designjet yazıcı modellerinden bazıları şunlardır;

HP Designjet 510

HP Designjet 790

HP Designjet 920

HP Designjet 795

HP Designjet Z2300

başlıca kullanılan HP plotter (inkjet yazıcı) modelleridir.

Henüz yorum yok.

Yorum bırak.