Plotter nedir?

Plotter nedir?

Plotter, İngilizce bir kelimedir ve eğer baskı yapan bir makine için kullanılıyorsa Türkçe'ye çizici olarak çevrilmektedir. Yazıcı büyüğüdür ama birçok yönden yazıcıyla aralarında farklılıklar vardır. Yazıcı yerine çizici denmiştir çünkü bilgisayara uyarlanmış bir kaleme sahiptir. Bu kalem kağıt üzerine yerleşir ve bilgisayardan gelen şablona göre çizim yapar. Farklı renkler için farklı kalemleri vardır. Şimdilerde diğer yazıcılar gibi mürekkep püskürtmeli plotterlar rağbet görmektedir. Yani çizici ve yazıcının aralarındaki farklardan birisi bu günlerde ortadan kalkmış durumda.

Plotter (çizici) bugün mimarlık ve mühendislik alanlarında kullanılmaktadır. Cad ve Cam yazılımlarını kullanan kişiler daha yaygın kullanmaktadır. Çeşitli projeler plotterın geniş format tabakası sayesinde rahatlıkla çıktı olarak alınmaktadır. Plotterlar ayrıca vektörel grafiklerin baskısı için de kullanılmaktadır. Normal bilgisayar destekli yazıcının baskı hızı daha hızlıyken plotterda daha uzun sürede bu işlem gerçekleşmektedir. Bu makinanın kullandığı çeşitli boyutlardaki kağıtlara ise plotter kağıdı denmektedir.

İç mekan plotter ve dış mekan plotter olarak ikiye ayrılır. İç mekan plotter; güneş, su gibi fizikî şartlara dayanıklılığı az ve hassas afiş, canvas ve diğer yumuşak kağıtlara baskı yapılan makinalardır. Dış mekan plotter ise reklam panosu (bilboard), tabela gibi dayanıklılık bakımından daha sağlam baskılarda kullanılan iç mekan makinalarına göre daha büyük makinalardır.

Genellikle plotterlar pahalı makinalardır. İkinci elleri 3000 TL gibi fiyatlardan başlar 10bin liraya kadar çıkar. HP, Epson ve Canon, plotter makina üreten 3 büyük markadır. HP daha çok proje çıktılarında tercih edilirken, Epson ve Canon ise yüksek çözünürlüklü fotoğraf (resim) çıktılarında tercih edilmektedir.

Henüz yorum yok.

Yorum bırak.