HP Plotter

HP Plotter

plotter nedirBugünkü yazımızda sizlere plotter nedir bundan biraz söz edeceğiz ve plotter çeşitleri, plotter kağıtları, plotter makineleri ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz.

Plotter Nedir?

Plotter çeşitli boyutlardaki kağıtlara baskı yapmak için kullanılan teknolojik bir üründür. Plotter makineleri, çalışma mantığı ve yaptığı iş açısından bilgisayar yazıcılarına benzetilebilir. Ancak plotter makineler büyük boyuttaki kağıtlara baskılar yapar ve yazıcıdan çok daha özenli çalışır. Plotter makineler oluşturulan geniş çaplı projelerin kağıda dökülmesi işlemini yapar. Plotter makinelerin gelişiminden önce saatlerce süren, projeyi kağıda dökme işlemi şimdilerde plotter makinelerle beraber oldukça hız kazandı.

Plotter Makineleri Kağıtları Özel Kağıt Mı?

Plotter makineler özel baskılar yaptıkları için, baskılarda özel kağıtlar kullanılır. Plotter makinelerle fark kağıt türlerine baskılar yapılmaktadır. Plotter kâğıtları diye geçen bu kağıt çeşitleri; kanvas kağıt, saten kanvas kağıt, resim kağıdı, inkjet kağıt vb.dir. Plotter kağıt çeşitlerini incelemek için plotter satış sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Plotter Makineler Nerelerde Kullanılır?

Plotter makineler çoklukla reklam sektöründe, mimarlık ve mühendislik alanlarında, kopyalama merkezlerinde kullanılıyor. Kullanıldığı alanda üreticilere büyük kolaylıklar sağlayan plotter makineler, imalata hız kazandırıp, az emekle çok iş yapıyor.

Plotter Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojik her üründe olduğu gibi plotter makinelerde de bir hayli marka ve model mevcut. Çeşitli web sitelerinde değişik markaların plotter çeşitleri mevcut. Lakin plotter çeşitleri denince ilk akla gelen iç mekan plotterlar ve dış mekan plotterlar olmalıdır. İç mekân plotterlar, genel manada daha hassas baskılar için kullanılır. Baskısını yaptıkları ürün güneş, su vb. etkenlerden etkilenen ürünlerdir. Bunlara örnek olarak kağıt, kanvas verilebilir. Dış mekân plotter makineler ise genellikle su, güneş vb. etkenlerden kolayca etkilenmeyen ürünlere baskı yaparlar. Bunlara örnek de tabelalar, bilbordlar verilebilir.

Plotter Makineler ve Ozalit Makineler Birbirinden Değişik Midir?

Plotter makineler ve ozalit makineler çalışma prensibi açısından birbirlerine benzeseler de ikisinin kullanım alanları farklıdır. Plotter makineler ozalit makinelerden daha gelişmiş bir teknoloji kullanırlar.

Plotter Makinelerin Kurulumu ve Kullanımı

Plotter makinelerin kurulumu satın aldığınız firma tarafından kullanıcılara sağlanmaktadır. Kurulum hizmetinin yanı sıra kullanım eğitimi de veren firmalar, kullanıcı rastgele bir sıkıntı yaşadığında plotter  teknik servis desteğini müşterilerine eriştirmektedir.

Henüz yorum yok.

Yorum bırak.