Plotter Kağıdı

Plotter Kağıdı

Plotter kağıdı, plotter makineleri ile kullanılan özel bir kağıt türüdür. Bu makineler vektör tipi grafikleri baskı yeteneğine sahip bilgisayarlar ile kullanılan baskı cihazlarıdır. Plotter makine yaygın olarak mimarlar, mühendisleri ve ev veya bina tasarımcıları tarafından kendi planlarını yaratmak amacıyla kullanılır. Ayrıca, AutoCAD®, diğer çizim ve teknik çizim programları gibi yazılım programları ile birlikte kullanılır.

Plotter makine, projeyi/tasarımı kağıt üzerinde hareket eden özel bir kalem kullanarak yazdırır. Vektör grafikleri yazdırmak için kullanılan çeşitli kağıt türleri vardır. Farklı boyutlarda ve desenlerde mevcuttur. Genellikle rulo olarak satılmaktadır. Plotter kağıdı drum plotter üzerinde sarılı şekildedir ve yazım sırasında kalemle birlikte hareket eder. Bundan başka kullanım alanı flatbed plotter makinesindedir. Kağıt bu makinenin düz tepsisine yerleştirilir; fakat burada fark kağıdın sabit durmasıdır. Elektrostatik plotter makinesinde ise pozitif yüklü toner, negatif yüklü plotter kağıdı üzerinde taslak çizer.

Hem inkjet hem de geleneksel kalemli plotterlar için plotter kağıdı mevcuttur. Bond kağıt bu tip yönlülüğü olan bir kağıt. Mühendislik ve mimari kullanımlar için idealdir; siyah beyaz inkjet çizim için kullanılabilir. 50 metre (457.2 metre) rulo şeklinde satılmaktadır. 24 ila 36 inç (yaklaşık 60.96 cm 91.44 santimetre) arasında genişlikleri mevcuttur.

Inkjet plotter kağıt, genellikle planları büyük, hacimli baskılar için tercih edilen bir seçimdir çünkü yüksek kalitede baskı kapasitesine sahiptir. Büyüklüğü genelde 24 inçtir.

Parlak sunum plotter kağıdı en sık kalemli plotterlar ile kullanılır. Bu şekilde kullanıcı tarafından oluşturulan keskin hatları ve yüksek kontrasta sahip çizimler yakalanabiliyor.

Atak Kağıt olarak uygun fiyatlara Plotter Kağıtları  satışı yapılmaktadır.

Henüz yorum yok.

Yorum bırak.