Kanvas Kağıt Nedir?

Kanvas Kağıt Nedir?

Kanvas kağıt aslında İngilizce canvas kelimesinden gelir. Türkçe'de tuval olarak halihazırda kullanımı da vardır aslında. Ancak tuval sanat alanında özellikle resim alanında kullanılıyor bizimkiler tarafından. Kağıt sektöründekiler ona kanvas kağıt diyorlar. C harfini K yapınca Türkçeleştiriyorlar yani. Belki de kanvas demek tuval demekten daha kolay geldiği için öyle diyorlar. Ne de olsa insandaki doğuştan gelen "daha az enerji kuralı" her sahada kendini gösteriyor.

Gelelim kanvasın (tuval) ne olduğuna. Kanvas; pamuk, keten, jüt ve kenevirden oluşan bir düz örgü kumaştır. Bu kelime ağır, sıkı dokuma kumaş için kullanılan bir terim olsa da, polyesterden de yapılabilir bir yapısı vardır. Kanvas ağır ve yoğundur. Çadır, yelken, branda, tente, döşemelik, şemsiye, ayakkabı üstü ve kabartmalı duvar kaplamalarında boya/yaldız ve kılıf için bir alt tabaka oluşturmak gibi kullanım alanları vardır. Ayrıca, yağlı boya tablolar için yüzey görevi görür ve üzerinde resim yapılır. Dikiş-nakış ve örgü kumaşının adıdır.

Yukarıda saydığımız kullanım alanlarının dışında kağıt sektöründe de kullanımı vardır. Kanvas kağıt, kumaş kanvası taklit eden yüzeyi dokulu olan kağıt türüdür. Eğer yağlı boya için kanvas kağıt kullanmak istiyorsanız, onun yağlı boya için kullanıma hazır olduğundan emin olun. Çünkü zamanla yağlı boya içindeki yağlar kağıdın bozulmasına neden olur.

Atak Kağıt olarak uygun fiyatlara Kanvas Kağıtları satışı yapılmaktadır.

Kanvas kağıtlarımızdan sipariş vermek ya da bilgi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki numara ya da email adresi yoluyla iletişime geçiniz:0312 475 34 41 info@atakkagit.com

Henüz yorum yok.

Yorum bırak.